Már sokan át élhették azt a helyzetet, hogy az állat szeretne, de nem tud vizelni. Macskáknál ez nagyon könnyen megfigyelhető, hiszen a cica folyamatosa az alomhoz jár, ám vagy nem sikerül neki ürítenie vagy pedig fájdalmasan nyávog, miközben vizel. Sok esetben a húgyköves állat vizelete elszíneződik, sőt véres is lehet.
A kövek a húgyhólyagban gyulladást okoznak, ha pedig a kövek a húgycsőbe jutnak akkor akár teljes elzáródást is okozhatnak, melynek köszönhetően az állat képtelen lesz a vizelésre. Az elzáródás életveszélyes állapotot jelent, mely azonnali orvosi beavatkozást kíván. Amennyiben nem kap ellátást időben az állat leállhatnak a veséi, valamint megrepedhet a húgyhólyagja, mely elhulláshoz vezethet.
A betegség tünetei az alábbiak lehetnek:
- Gyakori vizelési inger (mely sokszor egyáltalán nem sikerül, vagy csak cseppek jönnek),
- Véres vizelet,
- Étvágytalanság
- Bágyadság, kedvtelenség,
- Hasi fájdalom.
Melyek lehetnek a betegség okai?
Macskáknál a húgykövességet stressz, valamint a mozgás-, és az ingerszegény környezet okozhatja. Emellett akár a helytelen étrend, valamint táp választás is okozhat ilyen tüneteket. Szintén fontos megjegyezni, hogy a genetikai háttér is nagyban megnövelheti a betegség kialakulását, illetve kiújulását.
Az is hozzájárulhat a húgykövességhez, ha nem biztosítjuk a megfelelő mennyiségű vizet az állatnak (főleg száraz táppal etetetteknél), illetve a gyakori (macskák esetében folyamatos és zavartalan) vizeletürítési lehetőséget.
Hogyan kezelhető a húgykövesség?
Amint észleljük az első tüneteket érdemes állatorvoshoz fordulni, akár sürgősségi állatorvosi ellátásra is szükség lehet, hogy ne sodorjuk veszélybe a kedvencünket. Az állatorvos az állat vizsgálatát követően el tudja dönteni, hogy milyen gyógykezelésre érdemes elkezdeni. A kezelés lehet akár gyógyszeres, bizonyos esetekben pedig diétás tápos is előírhat az orvos az állatnak.
A húgykövesség nagy eséllyel kiújulhat ezért érdemes folyamatosan figyelni a kedvencünket.